מורכבותו של צמח

מאמרים נוספים
הקדמה
התבוננות באדם מקרבת אל האמונה
תקשורת בין תאית
תכונות האדם מאמתת את האמונה
מאמרים נוספים
מורכבות התא
הצמחיה מעידה על הבריאה ועל הבורא
עולמו של פרח
יצירות פאר בטבע
מורכבותו של צמח
'החיפושית המפציצה'
'חיפושית המוות' והשמרים
הכינה
קן הצרעה
תופעה 'מקרית'?
'נמלים חקלאיות'
ה'ראדר' ו'משבש הרדאר'
הפילים 'מדברים' בשקט
הדבורה
בין קורי העכביש
מאמרים נוספים

מספרים שכאשר ראה דארווין את הדיוניאה-לוכדת הזבובים, הוא נדהם. ואין פלא בכך. בקצה כל עלה של צמח זה מצויה מלכודת ורודה וססגונית המכילה מעט צוף. החרק נמשך אליה הן בגלל צבעה והן בגלל הצוף המתוק, ונכנס פנימה.

המלכודת מורכבת משני להבים המחוברים על ידי ציר, ולאורך שולי כל להב מצויות שורות שיניים חזקות. הדיוניאה ממתינה עד שהחרק ייגע בשערות הרגישות, הנמצאות בשטח הפנימי של הלהבים. השערות 'מורות' ללהבים להיסגר, והללו נצמדים במהירות לציר ונסגרים. באותו רגע השיניים משתלבות אחת ברעותה, ובכך מונעות את בריחת החרק. מספר השערות הרגישות הוא שלוש. נגיעה רק באחת מהן לא תבצע כל פעולה. לאחר שהחרק נלכד, הצמח מייצר מיצי עיכול הממיסים את החרק והופכים אותו למזון בעבור הצמח.

דארווין התפעל מ"זריזות תנועות הצמח ועוצמתן". הוא הגדירו כ"אחד הצמחים הנפלאים בעולם", אך כאדם מוכה סנוורים, לא ראה מאומה ולא הסיק את המסקנות המתבקשות. הוא הסתפק בתיאורים על "הסתגלות בשלבים אטיים" ו"הישרדות הכשירים". ממשיכיו של דארווין כינו מכונה מופלאה זו בשם "עלה מותאם" (שעבר שינוי). באותה מידה ניתן לכנות מכונת כתיבה "עט מותאמת" (כלומר, עט שעברה שינויים אבולוציוניים).

כדי לתפוס את החרק ולאכלו, הצמח זקוק לתיאום מקסימלי בין כל מרכיבי מנגנון מורכב זה: הצבע המושך, הצוף, שני הלהבים, מנגנון הציר, השיניים המשתלבות בשוליים (בלעדיהן היה החרק נמלט החוצה בעת סגירת המלכודת). הוא כולל גם את שלוש השערות הרגישות שלהן תקשורת מיידית עם להבי המלכודת. החרק חייב לנגוע בשתי שערות בבת אחת כדי להפעיל את המלכודת, וכך נמנעת הסגירה שלא לצורך בעת נפילת חפצים זעירים. כמו כן, מורכב המנגנון גם ממיצי עיכול מיוחדים המסוגלים לעכל את איברי החרקים. לאחר לכידת החרק מתעכבת פתיחתה של המלכודת במשך מספר ימים עד שהוא מתעכל. לאחר מכן המלכודת נפתחת מחדש כדי להמתין לחרק נוסף.

כל אחד ממרכיבים אלו מהווה מנגנון מורכב בפני עצמו. אם יחסר אחד ממרכיבים אלו, אין ערך למרכיבים האחרים. כמו כן, כל מרכיב חייב להיות בעל תפקוד מושלם מן ההתחלה, שאם לא כן היה מכביד על הצמח, בהיותו איבר חסר תועלת שאינו מתפקד. אורגניזם במצב זה לא היה כשיר להישרדות לפי כל כללי האבולוציה.

חסידי השיטה הגורסת שהעולם נוצר על ידי "התפתחות בשלבים אבולוציוניים", מתקרבים לחוסר שפיות במקרה זה. מוטציה אקראית הינה חסרת מובן לגבי צמח לוכד זבובים זה. הצמח היה חייב להיות מושלם כבר מראשיתו, כדי שיוכל לתפקד. תופעה זו, כמו כל התופעות בעולם החי והצומח, מכריזה על תכליתיות! לדאבון לב, אלו ששאיפתם היתה להכחיש את מציאות הבורא, התעלמו מאמיתות ברורות ביותר (דארווין היה בתחילתו סטודנט לתיאולוגיה, אך זנח את דתו, ויצא נגדה). הם בדו מלבם תיאוריות שאינן מתקבלות על הדעת כדי להצדיק את דרכם, ובחרו להלך מוכי סנוורים, ובלבד שלא יאלצו להודות בקיומה של היד המכוונת, השולטת על כל מכמני תבל ועל כל אוצרות הטבע הבלתי נדלים.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
בניית אתרים