'נמלים חקלאיות'

מאמרים נוספים
הקדמה
התבוננות באדם מקרבת אל האמונה
תקשורת בין תאית
תכונות האדם מאמתת את האמונה
מאמרים נוספים
מורכבות התא
הצמחיה מעידה על הבריאה ועל הבורא
עולמו של פרח
יצירות פאר בטבע
מורכבותו של צמח
'החיפושית המפציצה'
'חיפושית המוות' והשמרים
הכינה
קן הצרעה
תופעה 'מקרית'?
'נמלים חקלאיות'
ה'ראדר' ו'משבש הרדאר'
הפילים 'מדברים' בשקט
הדבורה
בין קורי העכביש
מאמרים נוספים

יש יותר מ100 מינים של נמלים המכונות בפי החוקרים 'נמלים חקלאיות'. קיניהן של נמלי הקציר הללו מכילים פסולת צמחים המהווה מצע דשן אידיאלי לפטריות.

ה'פועלות' של המינים הללו צועדות מן הקן בטורים ארוכים אל עץ או שיח גדול. הן מטפסות על העץ ונוגסות נתחי עלים רעננים. נמלים אחרות נוטלות עלים שנפלו על הקרקע, וגוזרות אותם לגזרים הניתנים להעברה אל הקן. גזרי העלים נישאים כזרקורים כלפי מעלה, כתהלוכה אנושית של נושאי דגלים...

'נמלים חקלאיות' יכולות לערטל עץ שלם מעליו בתוך לילה אחד, ולפיכך הן נחשבות למזיקים רציניים באזורים רבים בעולם.

הנמלים הללו אינן אוכלות את העלים. הן לועסות אותם, עד שנוצרת עיסה רקבובית המאוחסנת בחדרים מיוחדים במעמקי הקן. עד מהרה מתפתחים על העיסה הזו קורי פטריות. הנמלים 'קוטפות' אותם ומעבירות אותם למאגרי מזון מסודרים.

מושבה גדולה של 'נמלים חקלאיות' יש בה לעתים קן מרובה פתחים ששטחו גדול ממאה מטרים רבועים. בקן של מספר שנים יש קרוב לאלף פתחים. כל פתח כזה מוביל לשרשרת של מסדרונות, שעומקם עד חמישה מטרים מתחת לפני האדמה. הם מסתיימים בחדרים שאורכם מטר אחד, ורוחבם וגובהם מגיעים בממוצע ל-30 סנטימטרים.

על פני הקרקעית של כל אחד מהחדרים הללו צומח גן מופלא – שטיח עבה של עלים לעוסים, שזור בקורי פטריות. 'פועלות' קטנות, שתפקידן מוגבל לעבודות חקלאיות בתוך כותלי הקן, זוחלות הלוך ושוב על פני הגינה. נמלים אחרות מופקדות על האכלת הרימות, ולשם כך הן נושאות אותן אל הערוגות המשופעות במזון. רק הפועלות הגדולות יוצאות אל השבילים ומביאות אל הקן מנות חדשות של עלים.

החוקרים מציינים, כי רוק הנמלים שהן מערבבות אותו בעלים תוך כדי לעיסה, מכיל חומרים אנטיביוטיים, המונעים צמיחה של פטריות שוטות ובלתי מועילות.

הנמלים הראויות לציון הגבוה היותר בארגון וסדר הן 'הנמלים הרועות'. הן מפיקות את מזונן מכנימות קטנות הניזונות מן הנוזל של הגבעולים, העלים ושורשי הצמחים. הכנימות הללו יונקות מן הצמחים נוזלים רבים מן הדרוש להן, ולכן הן מפרישות אותם. הנמלים אוהבות מאוד את הנוזל המתוק הזה. הן מחזיקות את הכנימות הללו ומלטפות אותן שוב ושוב, כדי שיפרישו את הצוף. יחסי הגומלין הללו טובים לא רק לנמלה כי אם גם לכנימה. היא נהנית מגדודים של נמלים השומרות עליה.

הנמלים אוספות עדרים של כנימות, ולעתים מעבירות אותן בלסתותיהן ל'מרעה', דהיינו, לצמחים פורחים יותר, ולאחר מכן בחזרה אל הקן. חלק מהנמלים הללו אף בונות מכלאות מסודרות מטיט או מסיבים צמחיים מסביב לעדרי הכנימות שלהן, כדי להגן עליהן מתקיפה של חרקים אחרים. בכמה מקרים גילו חוקרים כי הנמלים אף בונות מחסות – מבנים סגורים בעבור הכנימות כדי להגן עליהן מפני החום.

וכל הפעילות הרוחשת הזאת, המתוכננת להפליא, המונחית על פי כללי ההיגיון והתבונה נוצרה במקרה, והיא תוצאה של סדרת התפתחויות אקראיות? הייתכן? אין ספק שהתשובה ברורה לכל אדם בלתי משוחד הבוחן את הדברים ושוקלם במאזני ההיגיון הצרוף.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
בניית אתרים