הקדמה

מאמרים נוספים
הקדמה
האוצר הנעלם
אתונה וירושלים
זעקת הנשמה


סיפור עם אמריקאי מתאר את חלומו של אחד המתיישבים הראשונים ואת מאבקיו למען הגשמת החלום:

לפני שנים רבות, כאשר מסילות הברזל טרם חצו את היבשת האמריקאית, החליט אחד המתיישבים לצאת למבצע נועז במיוחד: לחצות את היבשת מחוף לחוף. להגיע לחופו של האוקיינוס השקט!

לנוכח העובדה שהמשמעות של 'מסע מחוף אל חוף' באמריקה אינה הליכה מחוף הים התיכון עד לחוף הכנרת, כמו בארץ... עברה על הרפתקן נועז זה תקופה קשה ומסוכנת מאד. הוא התגבר על קשיים ללא ספור: דהר על סוסו בערבה האין סופית, העפיל לרכסי הרים, צלח נהרות, נלחם בחיות טרף והתחמק משבטי האינדיאנים שניסו ללכוד את הפולש הזר שחדר לתחומם. לאחר מאמצים ממושכים, שכילו את כל כוחותיו, הוא הגשים את חלומו. הוא טבל את רגליו במי האוקיינוס!

הסיפור מסתיים בתיאור אדם זה הניצב בסוף דרכו, ושואל את עצמו, ספק באכזבה ספק בתהייה: "ומה עכשיו?"

סיפור עממי זה מכיל נקודות חשיבה רבות המאפיינות את נפש האדם ואת דרך חייו. אחד מלקחי הסיפור הוא שמטרות חיינו הן בעלות ערך ובעלות כוח משיכה, רק כל עוד לא הגשמנו אותן, לאחר מכן, כאשר רגלינו כבר ניצבות על שפת הים, הן מאבדות את הברק שלהן ולעתים גם את משמעותן. ומכאן לנמשל:

כל אדם מגיע לנקודות תצפית שמהן הוא משקיף על חייו שחלפו ולא ישובו. הוא עבר מסלול ארוך, לעתים גם קשה. נאבק בקשיים, צלח משברים, אגר נכסים ועתה?... באחת התחנות על חייו הוא מעמיק לחשוב: מה עשיתי עד כה? האם המסלול היה נכון? היכן האושר?

באותה שעה מתגמדות מוסכמות החברה ומשתנה זווית הראייה. האושר, שלוות הנפש, תחושת השלימות – אותן מטרות שאליהן האדם חותר תמיד – נראות רחוקות מאד...

במאמרים הבאים ניתן לקרוא את הגיגיו של אדם הניצב על שפת האוקיינוס ומחליט: העולם לא הסתיים! החיים ממשיכים!

להלן מופעים שלושה מאמרים המאירים זוויות ראיה שונות של אותה סוגיה עמוקה מיני-עמוק ששמה: אדם, כל מאמר ניצב בפני עצמו וניתן לקרוא אותו לבדו. יחד עם זאת כל המאמרים מצטרפים לאחר קריאתם לתמונה כוללת.

בניית אתרים