בניגוד לחוקי ההיסטוריה

מאמרים נוספים
התעלומה הגדולה בהיסטוריה
בניגוד לחוקי ההיסטוריה
למרות הרדיפות
למרות מספרם המועט
מאמרים נוספים
עם הנצח ואל הנצח
תעלומה גדולה יותר
אתה הפלא הגדול של ההיסטוריה
מאמרים נוספים

מעבר לזמן

"אינני יכול לשפוט את העם היהודי על פי הכללים המקובלים של ההיסטוריה האנושית. העם היהודי הוא משהוא מעבר לזמן".

(הפילוסוף הצרפתי ז'אן-פול סארטר)

 

מנפץ תאוריות

"לפי הקריטריון המטריאליסטי והפוזיטיבי, צריכה הייתה אומה זו לעבור מזמן מן העולם. קיומה הוא תופעה מיסתורית ומופלאה, המעידה כי חיי אומה זו מתנהלים בכוח גזרה קדומה".

(הפילוסוף הרוסי  ניקולאי ברדייב)

 

בניגוד להיגיון ההיסטורי

"עם זה התגבר על שורה מדהימה של צרות ופגעים, שלפי דרך הטבע אי אפשר לעמוד בהם. קיום ממושך זה, בניגוד להיגיון ההיסטורי, הוא דבר מופלא ביותר ומצריך הסבר".                

(הסופר האמריקאי הרמן ווק)

 

הוא לא הבין

"מוצא אני עם מיוחד בקרן זווית של העולם. נבדל מכל שאר גויי הארץ, העתיק מכולם. עם שקורותיו קדמו במאות שנים רבות לקורות התרבויות העתיקות ביותר... עובדת קיומו של עם זה מתמיהה אותי".

 (הפילוסוף והמתמטיקאי  הצרפתי בלז פסקל)

 

זה הפליא אותו

"המצרים, הבבלים והפרסים עלו, ומילאו את העולם בשאון, הדר ויפעה, עד שהועם הזוהר, והם שקעו, בלו ועברו מן העולם. היוונים והרומאים הלכו בעקבותיהם. עוררו רעש עצום ונעלמו. עמים אחרים הופיעו, נשאו ברמה את לפידם לזמן מה, אך לבסוף הוא נשרף באש של עצמו, ועתה הם יושבים בצל או אינם קיימים עוד. היהודי ראה את כולם, והביס את כולם. היום הוא אותו יהודי שהיה מאז ומעולם. אינו מראה סימני שקיעה ולא תשישות של זקנה. כישוריו לא נפגעו וערנותו לא קהתה. כולם בעולם בני תמותה חוץ מהיהודים. כל הכוחות חולפים, אך הוא נשאר. מהו סוד נצחיותו?"

(הסופר האמריקאי מרק טווין)

 

'תאונה' של ההיסטוריה

"יש לעם היהודי היסטוריה כשל כל העמים. כתבתי אי פעם שהיהודים הם 'תאונה' של ההיסטוריה, משהו שאיננו תואם את הכללים המקובלים של ההיסטוריה".

 (פרופ' ג'ורג' פרידמן, סוציולוג והיסטוריון צרפתי)

 

מעורר קנאה, מעורר שנאה

"מהו סוד קיומם המתמיד? מהו סוד התחדשותם של היהודים? מדוע קבוצות גדולות יותר, תרבויות וציביליזציות חזקות לא פחות, אבדו מן העולם, נעלמו או נטמעו – ואילו היהודים נשארו יהודים?...  בתודעתם ובתודעת הסביבה הם בני אברהם, יצחק ויעקב. קיומם המתמיד שימש נושא לתמיהה ולהערצה, לקנאה ולשנאה כאחת".

  (ההיסטוריון הישראלי, פרופ' שמואל אטינגר)

 

זה מציק להם

"עם ישראל וקיומו הנצחי מהווים בעבור העולם הנוצרי 'מיסתורין'. מדובר בחידה מציקה ומוחשית. במשך מאות שנים ניסתה הנצרות להיפטר ממנה, יותר משניסתה לעמוד על טיבה. היא השתמשה בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להיפטר מהעד הטרדן: רדיפות, טביחות, השמצות וכל סוגי האלימות המוסרית והפיזית האפשריים. אלא שהעם שרד, והישרדות העל-טבעית הקנתה מימד נוסף למיסתורין זה".          

(הכומר שהתגייר, אברהם לבני)

 

 

כל הנסיונות להסביר את סוד קיומו הנצחי – כשלו.  העם היהודי חי לאורך תקופות רבות ושונות זו מזו, בין עמים זרים ומרוחקים זה מזה, במצבי רווחה ובמצבי עוני ומצוקה.

מהי הסיבה המסבירה את הישרדותו בכל מגוון המצבים האפשריים?תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
בניית אתרים