חגים ומועדים

ראש השנה

שחר חדש מפציע. בלוח שנה חדש. האמנם תהיה שנה זו שונה מהקודמות לה? האמנם נשלים בה את יעודנו? האמנם נזכה בה לשפע ברכה ממרום?

יום הכיפורים

יום סליחה! התשובה אל הבורא, תשובה המכילה סממנים של חידוש ורענון, היא המביאה לסליחה. היא המאפשרת לנו, קרוצי חומר, להתקרב לבורא רם ונישא.

סוכות

יוצאים אנו מבתי האבן הקבועים אל הסוכה הארעית. בכך קובעים אנו בליבנו את הרעיון שכל ימינו למעשה ארעים הם. יחד עם זאת, קשורים הם אל הנצח הרוחני אליו אנו חותרים תדיר.

חנוכה

נרות חנוכה, המרצדים על אדן החלון, הינם אות לגבורתה של הרוח היהודית. רוח שמולה קרסו אימפריות אדירות. רוח המובילה את האומה אל הקיום הנצחי ואל ספר היסטוריה יחודי שהוענק לאומתנו בלבד.

עשרה בטבת

המצור על ירושלים, שהחל ביום זה, מהווה נקודת עצירה והתבוננות. ביום זה עורכים אנו את חשבון נפשה של האומה: האם לעולם היא תעמוד במצור או שמא תצא למרחב, המרחב של הגאולה השלמה.

ט"ו בשבט

האדם נמשל לעץ. בכל שנה מתווספת בסתר, בתוככי הגזע, טבעת נוספת. גם האדם אינו עומד לעולם במקום אחד. מתקדם הוא בהתאם למעשיו או למחדליו. לעתים ההתקדמות היא בסתר, בדומה לעץ.

פורים

פורים עומד בסימן של "ונהפוך הוא". הפיכתם של ימי היגון והאנחה לשמחה ולישועה. עם ישראל, הזקוק תדיר לישועה, רואה את החג כסמל ליציאה ממיצר לרווחה.

פסח

ביציאת מצרים נבחר עם ישראל לעם סגולה, עם המקדש את האנושות כולה ומוביל אותה לקראת גאולתה. פנינו לגאולה שלימה, שיציאת מצרים הינה דוגמה לה.

ספירת העומר

מנהגי האבילות על מות תלמידי רבי עקיבא שלא נהגו כבוד זה בזה, מדגישים את חשיבות המצוות שבין אדם לחברו. מצוות אלו חוברות עם המצוות שבין אדם למקום לחטיבה אחת מושלמת ואחידה.

ל"ג בעומר

יום פטירתו של התנא רבי שמעון בר יוחאי. ביום זה התגלו סודות טמירים הכתובים בזוהר הקדוש. פנימיות התורה וסודותיה הינם חלק בלתי נפרד מתורת אמת והם מוסיפים רבות גם לתורת הנגלה.

שבועות

חג מתן תורה. ביום זה ניתנו לעם ישראל המטרה והייעוד של קיומם. התורה ומצוותיה מהווים את התכלית שלמענה חי האדם ולמענה פועל העולם כולו. זהו למעשה חגו של העולם, שבאמצעות התורה מגיע לתכליתו.

ימי בין המצרים

הימים בהם חרבו ירושלים ובית המקדש. הקשר הנפשי העמוק שלנו לבית המקדש ולירושלים מורה כי יש תקווה לבניינם המחודש ולבוא הגאולה השלימה. הזכרון שאינו דועך מורה על כך שהם ימשיכו ללוות אותנו לעולם.

בניית אתרים