נרות חנוכה, המרצדים על אדן החלון, הינם אות לגבורתה של הרוח היהודית. רוח שמולה קרסו אימפריות אדירות. רוח המובילה את האומה אל הקיום הנצחי ואל ספר היסטוריה יחודי שהוענק לאומתנו בלבד.

המרד הגדול
"מי לה' אלי", קרא מתתיהו ועיניו ברקו בלהט. דמותו ההירואית קרנה עתה במלוא עוצמתה. שלוש מילים אלו חדרו עמוק אל ליבם של אנשיו... מיד, כאיש אחד, כגוף אחד, התאחדו אנשי הכפר בגבורה עילאית למתקפת פתע אשר הפיצה את הגדוד היווני לכל עבר, לא לפני שהנציב נהרג והפסל נופץ.

בהתנגש העולמות
דלת התיבה נפתחה וממנה יצאו אל אוויר העולם שני עולמות אשר פנו איש לנתיבו, איש לדרכו שלו...
למשך שנים רבות הם רחקו איש מאחיו, עד למפגש הראשון שלהם, לאחר כאלפיים שנה. מפגש כואב ומתיש.

דמוקרטיה ויהדות
'דמוקרטיה' – מילת הקסם של שנות האלפיים, מילה השובה לבבות, מילה שהעולם כולו קד קידה עמוקה לכבודה. היא זו שגרמה למהפכה אדירה בכל תפיסת העולם. מעולם ישן שחרב עד היסוד, לעולם חדש בו כל אחד שולט. לכל אדם ישנה סמכות!

סיפור נס חנוכה
החכמים תיקנו את חג החנוכה ליום טוב בהלל ובהודאה, כששמונת ימים אלו נקבעים לשמוח ולהודות לה' לדורות, לזכר הניסים הגדולים שנעשו לבני ישראל במלחמותיהם.

וכתרגומו...
במהלך השנים נעשו ניסיונות לתרגם את אוצרות החכמה של עם ישראל ללשון נוכרית. ניסיונות אלו, חלקם נתפסו כמקור של צרה ושל תוגה, וחלקם התקבלו בברכה. בכתבה זו נעסוק בשלושה תרגומים שונים, נסקור את הרקע לכתיבתם ואת ההדים שעוררו


המצע היווני שנכשל
אם מאמין אתה באידיאולוגיה, אפשר שעליך לשבור מספר כלים כדי להגשימה. ואכן, הצצה חטופה אל מזווה ההיסטוריה מעידה כי מעולם לא הצליח המפגש של האידיאולוגיה עם מציאות החיים, לשמור על שלימות החזון

יש ברירה
אותם רגעים מעטים שבהם מתייחדת האומה מול נרותיה ומשחזרת את מסכת ה”אין ברירה”, קריאת “מי לה’ אלי” כנה ואמיתית, הופכת לבשורה הגדולה ביותר, היפה ביותר, המרנינה ביותר של העם היהודי.

הניצחון העולה ב"שמונה"
שמונה ימי הנס מעידים, כלפי העולם, כי אמת בפי העם היהודי. נרותיו הזעירים לועגים לאור הזוהר של המדע והטכנולוגיה - מקסם השווא של התרבות המערבית.


 

בניית אתרים